Skip to main content

8 women

Osem žien

Theatre Nová scéna – music composed by 8 composers / dir. Roman Polák, 2006

Na osamelom vidieckom sídle sa schádza rozvetvená rodina na oslavu sviatkov. Tá sa však nekoná, pretože milovaného otca rodiny ktosi zavraždil! Situácia je o to háklivejšia, že vrahom môže byť len niektorá z prítomných žien, ktoré sú s nebožtíkom nejako spriaznené.

Prekvapujúci príchod sestry obete začne deň plný hystérie, rivality a podozrievania. Je vrahyňou manželka, švagriná, alebo nebodaj svokra? Mohla to byť nová komorná, ale i stará slúžka. Čo ak to však bola niektorá z mladých dcér? Počas dramatických i humorných situácií sa začnú odhaľovať rodinné tajomstvá, okorenené hudobnými vsuvkami.

Herečky určite považujú Róberta Thomasa za jedného z najlepších svetových dramatikov všetkých čias. Naplnil totiž ich sny. Hercom, teda mužom, tento autor až tak veľa nehovorí. Keď mohol Reginald Rose napísať Dvanásť rozhnevaných mužov, prečo by nemohla vzniknúť hra o ôsmych ženách? Už aj tu si však možno všimnúť nepomer – dvanásť je predsa len viac ako osem, ale aspoň to.

Autor: Robert Thomas
Preklad: Jana Truhlářová
Texty piesní: Jana Beňová
Hudba: Ján Lehotský, Marián Varga, Ján Melkovič, Michal Kaščák, Tóno Popovič, Michal Ničík, Peter Mankovecký, Ľubica Salomon- Čekovská
Dramaturg: Miloš Ruppeldt
Hudobný producent: Peter Mankovecký
Nahral: Monkey Orchestra
Dirigent: Peter Mankovecký a Tóno Popovič
Zvuk: Dušan Buchel
Hudobná réžia: Peter Smolinský
Kostýmy: Lea Fekete
Inšpicia: Aurélia Gurková
Text sleduje: Darina Sečanská
Choreografia: Bibiana Mikleová
Scéna: Márija Havran
Asistent réžie: Darina Sečanská
Dramaturgia: Miloš Ruppeldt
Réžia: Roman Polák
Premiéra: jún 2003

www.nova-scena.sk


Share